Page 6 - green & protein | meny AL
P. 6

Artikuj shtesë / Add-Ons                *për supa, sallata, wraps (petë), burrito dhe burgerë.


      Më poshtë mund ta gjeni listën e artikujve shtesë, të cilat mund t’i shtoni në ushqimet tuaja të preferuara, në kategoritë e shujtave
      kryesore. Në këtë mënyrë mund ta pasuroni ushqimin tuaj të përzgjedhur me shijet tuaja të parapëlqyera.
      Ju lutemi pyetni banakierët tanë pasi që të keni vendosur për zgjedhjen tuaj të artikujve shtesë.

      Perimet/Frutat:      Pesha: Çmimi:  Brumërat:                Pesha: Çmimi:

      spinaq           30 gr  € 0.20  bukë integrale burgeri         1 copë  € 0.50
      sallatë e gjelbërt     20 gr  € 0.20  copë e bukës integrale         1 copë  € 0.30
                            petë integrale e spinaqit të freskët
                                                     € 0.50
                                                1 copë
      domate           30 gr  € 0.20  copëza të pjekura të bukës integrale  20 gr  € 0.30
      speca të kuq        20 gr  € 0.20
      speca të gjelbërt      20 gr  € 0.20  Mishërat:                Pesha: Çmimi:
      qepë e kuqe         10 gr  € 0.20
      tranguj           10 gr  € 0.20  gjoks pule (perutnina)          30 gr  € 0.50
      rrepë e kuqe e freskët   20 gr  € 0.20  tuna mix (tuna, perime të ziera & fasule) 30 gr  € 0.50
      këpurdha          40 gr  € 0.40  salmon i tymosur             30 gr  € 1.60
      brokoli           30 gr  € 0.40  Të tjera:                Pesha: Çmimi:
      patate e ëmbël       30 gr  € 0.50
      lakër e kuqe        30 gr  € 0.20  vezë                  1 copë  € 0.30
      rrepka/rokficë        10 gr  € 0.20  tofu                   30 gr  € 1.00
      misër            20 gr  € 0.20  pasta integrale              50 gr  € 0.30
      selino           20 gr  € 0.30  pasta integrale me salcë të rrepës    50 gr  € 0.40
      karrotë           20 gr  € 0.20  ullinj                  20 gr  € 0.30
      karrotë e zier       30 gr  € 0.30  jogurt (grek)              30 gr  € 0.30
                                                     € 0.40
                                                  5 gr
                            majë ushqyese (nutritional yeast - vitamin b12)
      bizele           20 gr  € 0.30  manaferra goji              5 gr  € 0.40
      xhenxhefil i freskët     5 gr  € 0.20  fara chia                 5 gr  € 0.30
      majdanoz           5 gr  € 0.20  fara liri (të bluara sipas dëshirës)    5 gr  € 0.20
      mashurka (bean sprouts)   5 gr  € 0.20  fara kërpi (hemp seeds)          5 gr  € 0.60
      avokado           30 gr  € 0.60  arra                   10 gr  € 0.40
      portokall          50 gr  € 0.40  arra indiane               10 gr  € 0.60
      mollë e gjelbërt      50 gr  € 0.30  bajame/badem               10 gr  € 0.50
                            fara luledielli
                                                     € 0.20
                                                 10 gr
      mollë e kuqe        50 gr  € 0.30  fara kungulli               10 gr  € 0.30
      grejpfrut pink       50 gr  € 0.50  fara të pishave              10 gr  € 1.60
      mango            50 gr  € 1.00  rrush i thatë               10 gr  € 0.30
                            mjaltë                  10 gr  € 0.30
                            agavi nektar               15 gr  € 0.50
      Bylmetet:         Pesha: Çmimi:  maple sirup                15 gr  € 0.50
                            fruta të thata të përziera, të grimcuara (nuts) 10 gr  € 0.50
      djathë lope         20 gr  € 0.30
      djathë i dhisë       20 gr  € 0.40  Salcat:                 Pesha: Çmimi:
      djathë i verdhë (kaçkavall) 20 gr  € 0.30  për sallata:
      mozzarella (djathë)    50 gr € 0.90  ·lëng limoni, uthull molle, vaj ulliri  30 ml   € 0.40
      krem djathi         20 gr € 0.30  ·uthull balsamiko, ëmbëlsues hurmash, vaj ulliri 30 ml  € 0.40
                            ·mustardë dizhoni, ëmbëlsues hurmash, uthull molle, vaj ulliri 30 ml  € 0.40
                            ·ullinj, balsamiko, lëng limoni, majdanoz, vaj ulliri  30 ml  € 0.40
                            ·tamari - premium soja sos (salcë e lëngshme) 30 ml  € 1.20
      Drithërat dhe Bishtajoret: Pesha: Çmimi:  ·soja sos/salcë e sojës (salcë e lëngshme) 30 ml € 0.40
                            për wraps, burrito dhe burgerë:
      oriz integral        50 gr  € 0.30  ·salcë e bardhë nga fasulja e sojës   30 ml € 0.40
      thjerrëza          50 gr  € 0.40  ·salcë nga jogurti dhe sriracha     30 ml  € 0.40
      fasule e kuqe        30 gr  € 0.40  ·sriracha (salcë e trashë djegës)   10 ml  € 0.40
                                                     € 0.40
                                                 30 ml
                            ·'smokey' (salcë e trashë)
      qiqrra/leblebi       30 gr  € 0.40  ·salcë me këpurdha (salcë e trashë)   30 ml  € 0.40
      quinoa (kinuah)       30 gr  € 0.50  ·salcë borziloku dhe spinaqi (salcë e trashë) 30 ml  € 0.30
      kus-kus me rrepë të kuqe  50 gr  € 0.30  ·humus me rrepë të kuqe (kremë e trashë) 20 gr  € 0.40
   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11